Polsko začne pokutu za Turów platit až po výzvě Bruselu. Situaci podle Varšavy komplikují české volby

Povrchový hnědo-uhelný důl a elektrárna Turów / Profimedia, TEMP Jiří Částka - ČIF
Uhelný velkodůl v těsném sousedství uhelné elektrárny Turów na česko-polsko-německých hranicích., Image: 246603197, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, TEMP Jiří Částka - ČIF

Polsko stále neplatí pokutu za nelegální provoz povrchového dolu Turów. Varšava podle vlády začne platit penále ve výši téměř 13 milionů korun denně, až ji k tomu vyzve Evropská komise. Informoval o tom mluvčí polské vlády Piotr Müller.


ZPRÁVY | ZDROJ: IROZHLAS | AUTOR: Martin Dorazín | DATUM: 12.10.2021


„Zastavení provozu hnědouhelného dolu Turów a elektrárny nepřichází v úvahu, protože miliony lidí by na prahu zimy zůstaly bez elektřiny a tepla,“ zdůraznil mluvčí Müller.

Polsko proto začne platit pokutu až v nejzazším možném termínu, výzva z Bruselu zatím nepřišla. Polský rozpočet tyto sankce podle Müllera unese.

Mluvčí dál zdůraznil, že Polsko bude platit sankce jen do doby, než spor rozhodne Evropský soud, ať už jeho verdikt bude jakýkoli.

Jednání o dalších krocích navíc podle něj zkomplikovaly české parlamentní volby. „Je potřeba počkat na sestavení nové vlády,“ řekl.

Půl milionu eur denně

Česko zažalovalo Polsko u Soudního dvora Evropské unie kvůli rozhodnutí prodloužit dolu povolení k těžbě. Podle Prahy důl mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích.

Unijní soud 20. září nařídil, aby Varšava platila pokutu půl milionu eur denně, tedy asi 12,7 milionu korun, jelikož se nepodřídila předběžnému opatření okamžitě ukončit těžbu v dole, a to až do konečného rozhodnutí v této věci. Polská vláda přesto odmítla těžbu přerušit.

Finanční sankci má země platit do chvíle, než uposlechne jarního příkazu soudu a práce v dole ukončí, oznámil nejvyšší orgán unijní justice v tiskové zprávě.

Polská vláda i generální ředitel společnosti PGE, která důl vlastní, reagovali, že důl zavřít nehodlají.


ODKAZY:

Autor: Český rozhlas iRozhlas CZ 10 článků
on-line zpravodajský a publicistický server provozovaný službou veřejných médií - veřejno-právní médium Český rozhlas

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*