Spor o Důl Turów pokračuje. Česká strana dohodu odmítla, prohlásil polský ministr, Brabec doufá v další jednání

Povrchový hnědo-uhelný důl a elektrárna Turów
Povrchový hnědo-uhelný důl a elektrárna Turów

Neúspěšně skončilo česko-polské ministerské jednání o budoucnosti hnědouhelného Dolu Turów. Český ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) sice ráno hovořil o významném pokroku, večer ale jeho polský protějšek Michal Kurtyka vystoupil s prohlášením, v němž vinil českou stranu z neochoty přistoupit na navrhovanou dohodu. Podle Brabce „je smlouva v podstatě hotová“, oba státy se ale nedokázaly shodnout na tom, jak dlouho by měla platit. Český ministr očekává, že budou jednání pokračovat, polská delegace však odjela domů.


ZPRÁVY | ZDROJ: ČT24 | AUTOR: ČTK | DATUM: 30.09.2021


Důl Turów u česko-polské hranice podle Česka mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Polsko usiluje o rozšíření těžby, a to přes předběžné rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie, že by ji naopak mělo přerušit. Takový krok by měl podle Varšavy negativní dopady na energetickou bezpečnost země.


Polský hnědouhelný důl a elektrárna Turów
Polský hnědouhelný důl Turów / zdroj: ČTK

Ve středu a čtvrtek čeští a polští politici včetně ministrů životního prostředí Richarda Brabce (ANO) a Michala Kurtyky intenzivně vyjednávali. Po středečním jednání prohlásil český ministr Brabec, že „jsme se opravdu zásadně posunuli v mnoha otázkách“. Ve čtvrtek odpoledne ale opustil jednání liberecký hejtman Martin Půta (SLK) a dal najevo, že nečeká, že by vznikla konečná dohoda. Pozdě večer vystoupil i polský ministr Kurtyka, podle nějž jednání selhalo. Českou stranu obvinil z neochoty dohodu přijmout.

„Naše nabídka, velmi dobrá nabídka, nebyla přijata,“ řekl Kurtyka. Nabídka byla podle něj cílena na pomoc obyvatelům Libereckého kraje v oblasti vodohospodářské infrastruktury, územní spolupráce a nadstandardního monitoringu. Českou stranu Kurtyka obvinil, že začala stupňovat své požadavky. Že jednání nemá výsledek, bude mít podle něj následky na česko-polské vztahy i spolupráci ve visegrádské skupině.

Richard Brabec uvedl, že klíčové pro Česko je, aby byla dohoda dlouhodobá, Polsko ale trvalo na podstatně kratší době její platnosti. „My nechceme couvnout, necouvli jsme z linie, kterou máme. (…) Je to důležitá záležitost, opravdu to není formalita,“ řekl Brabec. Dodal, že to však považuje za poslední sporný bod, v ostatním „je smlouva v podstatě hotová“. Podrobnosti o tom, jakou délku trvání smlouvy žádá česká strana, a jakou polská, však nechtěl upřesnit.

Podle Brabce ale čtvrtečním odjezdem polské delegace jednání nemusí končit. „Neberu to jako krach jednání, ale něco, co si obě strany ještě potřebují promyslet,“ uzavřel. Žádný konkrétní termín pro další jednání však není.

ODKAZY:

Autor: ĆT 24 Česká televize 3 články
zpravodajský on-line server pod veřejnoprávní televizí (Česká televize), zpravodajský kanál ČT 24

Buďte první, kdo vloží komentář

Přidejte odpověď

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*